پزشکی

چرا چکاپ حیوانات باید همیشه به صورت دوره‌ای انجام شود؟

چرا چکاپ سلامت حیوانات خانگی باید همیشه به صورت دوره‌ای انجام شود؟

این ضرب المثل معروف را همه می‌دانیم٬ پیشگیری بهتر از درمان است، حالا به این نکته یک حقیقت را هم اضافه کنید، حیوانات سلطان پنهان کردن بیماری‌های خود هستند. حقیقتی بسیار ترسناک، چراکه ممکن است زمانی از بیماری این همراهان مهربان و بیگناه خود آگاه شویم که مدت زمان زیادی از ابتلای آنها به بیماری گذشته وعملا فرصتی برای درمان باقی نمانده باشد. به این دو دلیل حتما و حتما و حتما چکاپ دوره ای حیوانات خانگی خود را جدی بگیرید.

چند وقت یکبار باید حیوانات خانگی چکاپ سلامت را انجام دهند؟

 بازه زمانی چکاپ‌های سلامت به عوامل مختلفی مانند سن، گونه، نژاد، سابقه بیماری‌های قبلی و … بستگی دارد. به صورت کلی حداقل سالی یکبار و در زمان واکسیناسیون سالیانه این چکاپ حتما باید صورت بگیرد. اما عوامل دیگر این مدت زمان را تغییر میدهند. مثلا سن. گربه‌های بالای ده سال و سگ‌های بالای هشت سال بهتر است که هر شش ماه یکبار این چکاپ را به انجام رسانند. اگر حیوانی که شما سرپرستش هستید به بیماری خاصی مانند بیماریهای مزمن کلیه مبتلا باشد ممکن است این بازه به ماهی یکبار یا سه ماه یکبار کاهش یابد.

پرسش‌هایی که دامپزشک در زمان چکاپ از شما می‌ پرسد؟

در چکاپ و قبل از معاینه بالینی، پرسش‌هایی توسط دامپزشک مطرح می گردد. اگر بار اولی باشد که به دامپزشکی مراجعه می کنید از سن٬ سابقه بیماری ها و اقدامات پزشکی که در گذشته انجام داده اید سوال میشود. سپس از موارد مختلفی مانند تغذیه و خصوصیات رفتاری و تغییراتی که در آنها بوجود آمده است سوالاتی مطرح می‌شود:

  • تغذیه: شامل چه چیزهایی است و در روز چند بار داده می‌شود
  • نوشیدن آب: چه میزان است؟ آیا بیشتر یا کمتر شده است؟ 
  • ادرار و مدفوع: تعداد دفعات آن در طول روز٬ شکل و حجم٬ هر گونه تغییر جدیدی در آنها. آیا به نظر شما میزان ادرار با حجم آبی که می نوشد تناسب دارد. آیا انگلی در خاک یا مدفوع مشاهده کرده اید؟
  • محل نگهداری: خانه، بیرون از خانه. اگر بیرون از خانه است چه شرایطی دارد
  • دیگر حیوانات شما: تعداد و نوع و سن
  • رفتار: به صورت کلی چگونه است، آیا تغییراتی مشاهده کرده اید؟ خواب بیشتر یا کمتر؟ بی‌قراری؟ هر تغییر رفتاری هرچند از نظر شما بی‌اهمیت را به دامپزشک خود اطلاع دهید.

توصیه می‌شود حدود یک هفته قبل از مراجعه به دامپزشک نسبت به تهیه پاسخ این پرسش‌ها اقدام کنید که در زمان مراجعه همه موارد ذکر شده و موردی فراموش نگردد. 

چکاپ سلامت حیوان خانگی من شامل چه مواردی است؟

پس از بررسی پاسخ‌های شما٬ معاینه بالینی دامپزشک صورت میگیرد که عموما شامل تمامی موارد زیر است. در صورت نیاز به بررسی های بیشتر و با توجه به شرایط حیوان خانگی شما ممکن است موارد دیگری نیز اضافه گردد.

دمای بدن

فشار خون

ضربان قلب

بررسی ریه و تنفس

وزن

معاینه چشم

معاینه گوش

معاینه دهان/دندان

معاینه پوست

معاینه گره های لنفاوی

معاینه مفاصل و حرکت

معاینه بالینی محوطه شکمی و سایر اندام ها

بررسی وجود و علائم انگل هایی مانند کک٬ کنه و کرم

آزمایش کامل خون (برای حیوانات بالای ۵ سال٬ به صورت سالیانه توصیه میشود)

آزمایش ادرار و مدفوع

سونوگرافی و گراف (در صورت نیاز)

اکوکاردیوگرافی قلب (برای حیوان‌های عموما بالای ۱۰ سال)

 

پیشنهاد پتاپت برای چکاپ سلامت دوره ای

چکاپ دوره ای را جدی بگیرید و لطفا از دامپزشک خود بخواهید که معاینه بالینی را با دقت و به تفکیک انجام دهد. مواردی مشاهده می‌شود که برخی از دامپزشکان به دلایلی مانند شلوغی از انجام برخی از موارد صرف‌نظر میکنند. حتما آزمایش خون کامل را حداقل سالی یکبار برای حیوانات بالای ۵ سال انجام دهید که در زمان مناسب از بیماری این کوچولوهای مهربان با خبر شوید. به امید سلامتی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *